Zasady udzielania wsparcia:
- Urząd przyznając refundację będzie brał pod uwagę zakres i skalę zniszczeń u pracodawcy spowodowanych powodzią oraz możliwości utrzymania przez pracodawcę miejsc pracy.
- Refundacji podlegają koszty poniesione przez pracodawcę na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych osób bezrobotnych.
- Okres zwrotu: do 12 miesięcy, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 roku.
- Wysokość zwrotu: kwota nieprzekraczająca miesięcznie iloczynu dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę tj. 8600 zł i liczby zatrudnionychosób bezrobotnych, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
- Pracodawca zobowiązany jest do utrzymania stanu zatrudnienia obowiązującego na dzień zawarcia umowy przez cały okres refundacji.
- Łączna wartość pomocy publicznej udzielonej na podstawie ustawy w celu naprawienia szkód powstałych w wyniku wystąpienia powodzi nie może przekroczyć wartości szkód materialnych poniesionych na skutek powodzi pomniejszonej o wartość uzyskanego odszkodowania.
- Wsparcie stanowi pomoc publiczną.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.
- Ustawa z 30.04.2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.